Kancelaria Adwokacka, ul. Młyńska 4/2, 61-729 Poznań

Zmarnowany urlop – jak go uniknąć? Część I

Sezon urlopowy trwa obecnie cały rok i niemal każdy poszukuje idealnego miejsca na wakacje. Oferty biur podróży na stronach internetowych i w katalogach prezentują się zachwycająco, jednak niestety nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.

Jak sprawić, by urlop rzeczywiście był udany? Jak uniknąć rozczarowań? Jak wybrać to, co naprawdę najlepsze?

Tylko staranny wybór oferty wakacyjnej gwarantuje, że hotel i atrakcje przygotowane przez organizatora będą odpowiadać oczekiwaniom klienta.

Wybór hotelu powinien być poprzedzony dokładną lekturą opinii innych turystów zawartych na licznych stronach i forach internetowych poświęconych podróżom. W Internecie można znaleźć sporo stron, zarówno polsko, jak i anglojęzycznych, na których turyści dzielą się swoimi doświadczeniami, często opatrując komentarze zdjęciami. Liczne negatywne opinie o konkretnym hotelu stanowią pierwszy sygnał ostrzegawczy – jeśli wielu podróżników odwiedzających dane miejsce wcześniej nie było zadowolonych z pobytu, to być może opis hotelu przedstawiony w katalogu touroperatora nie jest zgodny z prawdą.

Znacznie poważniejszą kwestią jest wybór organizatora wypoczynku. Każdego roku wiele biur podróży ogłasza upadłość i nagle wycofuje się z rynku, pozostawiając swoich klientów za granicą i pozbawiając kolejnych wyjazdu na zaplanowany urlop.

Z tego względu właśnie konieczne jest dokładne sprawdzenie touroperatora i jego sytuacji finansowej oraz prawnej.

Pierwszym krokiem powinien być telefon do Wydziału Turystyki miejscowego Urzędu Marszałkowskiego. Uzyskamy tam informacje o tym, czy biuro podróży działa legalnie i czy nie są prowadzone przeciw niemu żadne postępowania administracyjne mogące wpłynąć na losy biura w przyszłości.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biur podróży zawarte są na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod adresem www.turystyka.gov.pl . Umieszczona na stronie wyszukiwarka podmiotów pozwala na sprawdzenie takich danych jak terminy i rodzaje przedpłat stosowanych przez biuro, rodzaj i wysokość wymaganego zabezpieczenia finansowego oraz termin jego obowiązywania, a nawet ewentualne nałożone na biuro zakazy prowadzenia działalności.

Należyta ostrożność nakazuje ponadto sprawdzić komunikaty na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl/wakacje . Zawarte tam są nie tylko informacje o wszystkich wymaganych przez dane państwo formalnościach (np. o wizach), ale ponadto komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i ewentualnych niezbędnych środków ostrożności.

Uważna lektura informacji o konkretnym organizatorze, hotelu i kierunku wyjazdu powinna znacznie ułatwić podjęcie decyzji o wyborze oferty wakacyjnej.

 

 

Treści zawarte w opublikowanym powyżej artykule nie stanowią porady prawnej.

Każda sprawa musi być rozpatrywana indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnego stanu faktycznego.

Jeśli szukasz odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami wysyłając wiadomość na adres

kontakt@stachowiak-koscielska.pl lub zadzwoń pod numer 61 307 18 00.